Filter
Search by Name

Directory

Administration 7

Drew Cummings

County Manager

Korena Weichel

Deputy County Manager

Karen Evans

Clerk to the Board of Commissioners

Karen Evans

Clerk to the Board of Commissioners

Audrey Hill

Senior Administrative Support Specialist

Audrey Hill

Senior Administrative Support Specialist

Terry Hobgood

Public Information Officer/Grant Manager

Terry Hobgood

Public Information Officer/Grant Manager

Jamie Oxendine

Grant Writer

David Schexnayder

Management Analyst

Addressing/GIS 1

Sandy Woody

Addressing Coordinator

Animal Management 10

Matt Katz

Animal Services Manager/Chief ACO

Matt Katz

Animal Services Manager/Chief ACO

Carlos Landrau

Animal Control Supervisor

Carlos Landrau

Animal Control Supervisor

Melissa McDowell

Animal Shelter Supervisor

Robert Beckwith

Animal Control Officer

Cassie Elliott

Shelter Attendant

Judy Ficken

Part-Time Administrative Support Specialist

Judy Ficken

Part-Time Administrative Support Specialist

Lauren Mangin

Animal Control Officer

Kellie Page

Senior Administrative Specialist

Kellie Page

Senior Administrative Specialist

Matt Pippins

Animal Control Officer

William "Billy" Spain

Shelter Attendant

Board of Elections 4

Tonya Burnette

Director

Patrice Wilkerson

Deputy Director

Vonda Moore

Elections Specialist

Mary Anne Smith

Elections Specialist

Clerk of Court 1

Yancey Washington

Clerk of Court

Cooperative Extension 2

Bo Freeman

Interim County Extension Director

Bo Freeman

Interim County Extension Director

Gwen Rubio

Administrative Assistant

Gwen Rubio

Administrative Assistant

County Commissioners 8

Timothy Karan

Commissioner - District 6 (Chair)

Elected: 2010
Re-elected: 2014, 2018, 2022
Sworn in: December 2022
Term expires: December 2026

Timothy Karan

Commissioner - District 6 (Chair)

Committee/Liaison Assignments:

  • Board of Equalization and Review
  • Digital Infrastructure Planning Committee
  • Emergency Services Committee
  • Extension Leadership Advisory Council
  • Granville Health System Board of Trustees
  • Greenway Advisory Council
  • Opioid Advisory Committee
  • Parks, Greenways and Recreation Advisory Committee
  • SGWASA
  • Triangle North Board

Personal:

  • Stay-at-home dad

Jimmy Gooch

Commissioner - District 7 (Vice-Chair)

Appointed: 2020
Elected: 2022
Sworn In: December 2022
Term expires: December 2026

Jimmy Gooch

Commissioner - District 7 (Vice-Chair)

COMMITTEE/LIAISON ASSIGNMENTS

  • Audit Review Committee
  • Board of Equalization and Review
  • CAMPO Executive Board, Alternate
  • Granville Health System Board of Trustees
  • Opioid Advisory Committee
  • Senior Center Advisory Committee Liaison
  • SGWASA
  • Soil and Water Board Liaison
  • Transportation Plan Work Group
  • Water/Sewer Matters Liaison

PERSONAL

  • Retired, City of Durham

Zelodis Jay

Commissioner - District 1

Elected: 2004
Re-elected: 2008, 2012, 2016, 2020
Sworn in: December 2020
Term expires: December 2024

Zelodis Jay

Commissioner - District 1

Committee/Liaison Assignments:

  • Board of Equalization and Review
  • Digital Infrastructure Planning Committee
  • District Health Board
  • Emergency Services Committee
  • Environmental Affairs Advisory Committee Liaison
  • Granville Health System Board of Trustees
  • K.A.R.T.S.
  • Kerr-Tar Regional COG Board
  • Planning Board Liaison
  • Solid Waste Liaison
  • Water/Sewer Matters Liaison

Personal:

  • Retired Altec Machinist

Rob Williford

Commissioner - District 2

Elected: 2022
Sworn in: December 2022
Term Expires: December 2026

Rob Williford

Commissioner - District 2

COMMITTEE/LIASION ASSIGNMENTS

  • Audit Review Committee
  • Board of Equalization and Review
  • Emergency Services Committee
  • Finance Liaison
  • Human Relations Commission
  • Juvenile Crime Prevention Council
  • Opioid Advisory Committee
  • Oxford Downtown EDC Board
  • Private Industry Council
  • Solid Waste Liaison

PERSONAL

  • Retired, Businessman

Sue Hinman

Commissioner - District 3

Elected: 2016
Re-elected: 2020
Sworn in: December 2020
Term expires: December 2024

Sue Hinman

Commissioner - District 3

Committee/Liaison Assignments

  • Animal Control Advisory Committee Liaison
  • Board of Equalization and Review
  • DOT Issues
  • Franklin-Vance-Warren Opportunity Inc.
  • Library Board Liaison
  • Parks, Greenways and Recreation Advisory Committee
  • Social Services Board
  • Staff Appreciation

Personal:

  • Executive Director of Area Congregations In Ministry

Tony Cozart

Commissioner - District 4

Elected: 1989
Re-elected: 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Sworn in: December 2020
Term expires: December 2024

Tony Cozart

Commissioner - District 4

Committee/Liaison Assignments:

  • Board of Equalization and Review
  • Franklin-Vance-Warren Opportunity Inc.
  • Granville Health System Board of Trustees
  • Human Relations Commission
  • Public Safety Liaison
  • School Administration Liaison
  • Social Services Board
  • Staff Appreciation

Personal:

  • Retired School Administrator
  • Executive Director of Smart Start

Russ May

Commissioner - District 5

ELECTED 2020
SWORN IN December 2020
TERM EXPIRES December 2024

Russ May

Commissioner - District 5

COMMITTEE/LIAISON ASSIGNMENTS

  • Board of Equalization and Review
  • CAMPO Executive Board
  • Economic Development Advisory Board
  • Granville County Fire Commission
  • Planning Board Liaison
  • Public Safety Liaison
  • KTRPO - Transportation Advisory Committee
  • School Administration Liaison
  • Upper Neuse River Basin Committee
  • Vance-Granville Community College Board of Trustees
  • Vaya Health Region 4 Board of Directors
  • Veterans Affairs Committee Liaison

PERSONAL

  • Retired, U.S. Department of Justice - Law Enforcement

Karen Evans

Clerk to the Board of Commissioners

Karen Evans

Clerk to the Board of Commissioners

Development Services/Planning & Zoning 12

Scott Phillips

Development Services Director

Scott Phillips

Development Services Director

Stacey Carey

Chief Building Code Enforcement Officer

Stacey Carey

Chief Building Code Enforcement Officer

Bailey Harrell

Inspector

Kelley Hightower

Senior Administrative Assistant

Zachary Porterfield

Building Code Enforcement Officer I

Zachary Porterfield

Building Code Enforcement Officer I

Andrew Rice

Inspector

Ryan Turner

Building Code Enforcement Officer I

Ryan Turner

Building Code Enforcement Officer I

Gilbert Wilson

Building Code Enforcement Officer II

Gilbert Wilson

Building Code Enforcement Officer II

Barry Baker

Planning Director

Carlton Thornton

Assistant Planning Director

Carlton Thornton

Assistant Planning Director

Angela Blount

Planner

Katelynn Hart

Administrative Assistant

Economic Development 1

Joe Stallings

Economic Development Director

Emergency Communications 1

Stacy Hicks

Emergency Communications Director

Stacy Hicks

Emergency Communications Director

Emergency Management 5

Jason Reavis

Emergency Management Director

Robin Edwards

EM Coordinator

Latoya Henderson

Administrative Assistant/Safety Specialist

Latoya Henderson

Administrative Assistant/Safety Specialist

Ken Reeves

Fire Marshal

Joe Seagroves

Deputy Fire Marshal

Environmental Services 1

Jason Falls

Solid Waste Management Director

Facility Maintenance 1

Gary Bowen

Facility Maintenance Director

Gary Bowen

Facility Maintenance Director

Finance 5

Jennifer Baird

Finance Director

Lindsey Davidson

Assistant Finance Director

Diane Cash

Payroll Technician

Diane Cash

Payroll Technician

Karen Gillis

Accounts Payable Specialist

Karen Gillis

Accounts Payable Specialist

Dee Dee Holmes

Accountant

Dee Dee Holmes

Accountant

Forest Service 2

Rob Montague

County Ranger

Barbara Twisdale

Administrative Assistant

Barbara Twisdale

Administrative Assistant

Health Department 1

Health Department

Human Resources 2

Angela Miles

Director

Lottie Terry

Human Resources Specialist

Lottie Terry

Human Resources Specialist

Information Technology 4

Chris Brame

Information Technology Director

Chris Brame

Information Technology Director

Justin Dail

Network Administrator

Kelley Lawson

Information Technology Technician

Kelley Lawson

Information Technology Technician

Bryan Richardson

Information Technology Technician

Bryan Richardson

Information Technology Technician

Internal Auditor 1

Monique Heggie

Internal Auditor

Library 15

Will Robinson

Director

Deborah Bullock

Branch Manager (Stovall)

Deborah Bullock

Branch Manager (Stovall)

Lisa Dendy

Branch Manager (Thornton)

Maggie Hall

Branch Manager (Berea)

Maggie Hall

Branch Manager (Berea)

Zina Hardee

Branch Manager (South)

Lori Sharp

Branch Manager (Stovall)

Lori Sharp

Branch Manager (Stovall)

Melanie Baldwin

Adult Services Librarian

Amy Carlson

Children's Services Librarian (Thornton)

Amy Carlson

Children's Services Librarian (Thornton)

Lydia Fontenelle

NC Cardinal Coordinator

Amy Humphries

Head of Technical Services

Amy Kemp

Children's Services Librarian (South)

Amy Kemp

Children's Services Librarian (South)

Penelope Mason

Technical Services

Mark Pace

NC Room Specialist

Victoria Holden

Patron Technology Services

Britnee Worthy

Circulation Supervisor (Thornton)

Britnee Worthy

Circulation Supervisor (Thornton)

Parks & Grounds 2

Raymond Allen

Parks & Grounds Maintenance Manager

Raymond Allen

Parks & Grounds Maintenance Manager

Alisha Shaw

Venue & Activities Coordinator

Register of Deeds 1

Kathy Taylor

Register of Deeds

School Administration Office 1

Granville County Schools Administration Office

Granville County Schools Administration Office

Senior Services 10

Kathy May

Senior Services Director

Kathy May

Senior Services Director

Angela Wright

Senior Services Assistant Director

Angela Wright

Senior Services Assistant Director

Christy Southall

Senior Center Program Coordinator (South Granville)

Christy Southall

Senior Center Program Coordinator (South Granville)

Susan Tucker

North Granville Senior Center Program Coordinator

Susan Tucker

North Granville Senior Center Program Coordinator

Russ Barberio

CLL Coordinator

Russ Barberio

CLL Coordinator

Jill Floyd

Senior Services Social Worker

Jill Floyd

Senior Services Social Worker

Carolyn Keith

Medicare Specialist/SHIIP Coordinator

Carolyn Keith

Medicare Specialist/SHIIP Coordinator

Bonita Tingen

Nutrition Program Supervisor

Bonita Tingen

Nutrition Program Supervisor

Adrian Villasana

Fitness Coordinator

Adrian Villasana

Fitness Coordinator

Diane Williams

Administrative Specialist/Transportation Coordinator

Diane Williams

Administrative Specialist/Transportation Coordinator

Sheriff's Office 1

Social Services 13

LaToya Davenport Toussaint

Director

Megan Elliott

Business Officer I

Sandra Cooper

Child Support Supervisor

Heather Hayes

Economic Services Program Administrator

Heather Hayes

Economic Services Program Administrator

Kim Grissom

Family and Children's Medicaid Supervisor

Kim Grissom

Family and Children's Medicaid Supervisor

Pam Polak

Food and Nutrition Services Supervisor

Pam Polak

Food and Nutrition Services Supervisor

Shelia Morton

Energy and Work First Supervisor

Vanness Taylor

Adult Medicaid Supervisor

Taylor White

Children's Medicaid and Non-Medical Transportation Supervisor

Taylor White

Children's Medicaid and Non-Medical Transportation Supervisor

Travis Knight

Program Integrity/Fraud Investigator

Travis Knight

Program Integrity/Fraud Investigator

Dana Mustian-Lyles

Child Protective Services Supervisor

Dana Mustian-Lyles

Child Protective Services Supervisor

Joe Tartamella

Permanency Planning/In-Home/Foster Care Supervisor

Joe Tartamella

Permanency Planning/In-Home/Foster Care Supervisor

Tyeisha Hewett

Adult Protective Services/Adult Guardianship Supervisor

Tyeisha Hewett

Adult Protective Services/Adult Guardianship Supervisor

Soil & Water 2

Byron Currin

Natural Resources Conservationist

Byron Currin

Natural Resources Conservationist

Joel Salinas

NRCS Soil Conservation Technician

Joel Salinas

NRCS Soil Conservation Technician

Tax Administration 10

Jennifer Short

Tax Administrator

Eric Dodson

Mapper/GIS Technician

Melody Hargrove

Tax Collections Specialist

Melody Hargrove

Tax Collections Specialist

Connie Hart

Tax Collections Specialist

Jerome Randle

Real Property Appraiser

Renee Roberts

Business Personal Property Appraiser

Renee Roberts

Business Personal Property Appraiser

Tyrell Robertson

Tax Collections Specialist

Tyrell Robertson

Tax Collections Specialist

Jennifer Seeley

Property Appraisal Supervisor

Jennifer Seeley

Property Appraisal Supervisor

Corie Spiess

Personal Property Appraiser

Corie Spiess

Personal Property Appraiser

Tamonica Thorpe

Tax Collections Supervisor

Tamonica Thorpe

Tax Collections Supervisor

Tourism 1

Angela Allen

Tourism Development Authority Director

Angela Allen

Tourism Development Authority Director

Veterans Services 2

Albert Spiess

Veteran Services Officer

Donique LaMar

Veteran Services Technician

Donique LaMar

Veteran Services Technician

Back To Top